Planujesz inwestycję w film reklamowy? Jeśli tak, na pewno interesuje Cię koszt takiego przedsięwzięcia. Trudno podać jedną ogólną stawkę, ponieważ jest wiele czynników, które wpływają na ostateczną cenę filmu reklamowego. Poznaj te najważniejsze.
Jakie elementy w preprodukcji wpływają na koszt filmu reklamowego?
Koszty, które generuje produkcja filmu reklamowego, zaczynają się już na etapie preprodukcji, a zatem przygotowań do kręcenia.
Pierwszym może być sama koncepcja kreatywna, czyli opracowanie pomysłu na film reklamowy oraz jego scenariusz. Praca agencji to dodatkowy, ale zazwyczaj opłacalny wydatek. Eksperci przełożą wartości istotne dla Twojej marki na komunikat, który skutecznie trafi do grup docelowych.
Na etapie preprodukcji kształtuje się też wiele innych wydatków, jakie wygeneruje film reklamowy. Są one związane choćby z:
-
wyborem miejsca do kręcenia — dodatkowe koszty pociągną za sobą np. wynajem studia czy przyszłe dojazdy ekipy na miejsca nagrań;
-
zatrudnieniem aktorów do odegrania scenariusza filmu reklamowego;
-
przygotowaniem scenografii;
-
dostosowaniem liczby dni zdjęciowych — każdy będzie oznaczać, że produkcja filmowa stanie się kosztowniejsza.
Im precyzyjniej przebiegnie etap preprodukcji, tym łatwiej zoptymalizować późniejsze wydatki na realizację filmu reklamowego. Unika się wtedy choćby kosztów wynajmu studia na dodatkowy dzień zdjęciowy czy logistycznych, gdy na etapie produkcji dojdzie do zmiany koncepcji, którą ma obrać spot reklamowy.
Wiesz już, że na to, ile kosztuje film reklamowy, ma wpływ lokalizacja planu zdjęciowego. Zobacz, co dokładniej genereruje wydatki z tym związane.
W jaki sposób lokalizacja planu zdjęciowego wpływa na budżet produkcji?
Lokalizacja wpływa na koszty na kilka sposobów. Po pierwsze, to już wspomniana kwestia wynajmu przestrzeni pod film promocyjny. Jeżeli jest to zewnętrzne studio, każdy dzień zdjęciowy będzie dodatkowym wydatkiem.
Druga kwestia to transport ekipy oraz sprzętu. Jeśli film promocyjny ma powstać np. w innym państwie lub setki kilometrów od siedziby firmy, możesz się spodziewać sporego wydatku. Wzrośnie choćby o koszty dojazdu i przewozu sprzętu, jak i noclegu czy wyżywienia zespołu filmowców.
Sposobem na obniżenie tych wydatków na spot reklamowy może być np. wykorzystanie ogólnodostępnych przestrzeni i lokacji. Film reklamowy może powstać choćby w plenerze, a nawet w siedzibie firmy. Wiele zależy od koncepcji.
Poza lokalizacją na koszt filmu reklamowego wpływa sprzęt filmowy.
Jak dobór sprzętu filmowego wpływa na koszt realizacji filmu?
Aby film reklamowy dobrze wyglądał, musi zostać nakręcony z wykorzystaniem wysokiej klasy sprzętu. To dzięki niemu obraz będzie prezentować się atrakcyjnie i przyciągnie uwagę. Jednak wykorzystanie zaawansowanych urządzeń, np. różnych rodzajów kamer wysokiej rozdzielczości, stabilizatorów obrazu, oświetlenia studyjnego czy mikrofonów kierunkowych, również może generować wydatki. Konieczne jest wynajęcie takiego sprzętu. Im bardziej będzie on zaawansowany, tym więcej będzie kosztować film produktowy.
Jak zoptymalizować te wydatki? Doświadczona ekipa filmowa dobierze urządzenia tak, aby wyważyć między jakością obrazu i dźwięku a wysokością inwestycji. W Film Works możesz liczyć na zaawansowany sprzęt, dzięki któremu powstają profesjonalne filmy reklamowe.
Nawet najlepszy sprzęt to nie wszystko. Na wysokość ceny filmu reklamowego wpływa również ekipa filmowa.
Jaki wpływ na koszt mają liczebność i specjalizacja ekipy filmowej?
Liczebność ekipy filmowej i jej specjalizacja to kolejne czynniki, które mają wpływ na to, ile kosztuje film promocyjny. Zasada jest prosta: im bardziej doświadczony zespół i im więcej osób pracuje przy produkcji, tym większe wydatki. Często jednak warto zaufać prawdziwym specjalistom, aby film reklamowy przyniósł oczekiwane efekty.
Poza kosztami zatrudnienia ekipy filmowej wydatki wygeneruje proces postprodukcji.
Jak postprodukcja wpływa na ostateczny koszt produkcji filmu promocyjnego?
Produkcja filmu reklamowego nie kończy się na ostatnim klapsie na planie zdjęciowym. Po zakończeniu kręcenia surowy materiał wideo podlega dalszej obróbce — tak, aby nabrał ostatecznego kształtu.
Na koszt filmu reklamowego na tym etapie wpływają m.in. poziom skomplikowania montażu, korekcji barw czy udźwiękowienia. Dodatkowe koszty wygenerują także efekty specjalne czy zaawansowane animacje wplatane w materiał. Ostateczna cena będzie uzależniona również od tego, jak długi materiał z obszaru wideo marketing ma ostatecznie powstać.
W jaki sposób aktorzy lub influencerzy wpływają znacząco na koszt produkcji?
Filmy reklamowe z aktorami, celebrytami lub influencerami mogą przyciągnąć więcej uwagi odbiorców. Ich nakręcenie pociągnie za sobą jednak dodatkowe koszty. Są one związane nie tylko z wynagrodzeniem dla znanej osoby. Istotne są też kwestie takie jak prawa wizerunkowe czy ewentualna umowa sponsorska. Dlatego przed podjęciem decyzji o współpracy z celebrytą warto dobrze rozważyć “za” i “przeciw”.
Ostatnim elementem, który może wpłynąć na to, ile kosztuje film reklamowy, są dodatkowe usługi, np. muzyka i efekty dźwiękowe.
Jakie dodatkowe usługi, jak muzyka i efekty dźwiękowe, podnoszą koszty produkcji filmu reklamowego?
Postprodukcja to także muzyka i efekty dźwiękowe, z którymi również wiążą się wydatki. Mogą je generować choćby licencje i prawa autorskie do wykorzystanych kompozycji, jak i wynajem studia nagraniowego oraz rejestracja dźwięku.
Aby zoptymalizować te wydatki, można się zdecydować np. na skorzystanie z baz efektów dźwiękowych lub soundtrack na “wolnej” licencji.
Podsumowując, to, ile kosztuje film reklamowy, zależy od bardzo wielu czynników. Dlatego, aby obliczyć wysokość wydatków na dany projekt, warto się skonsultować ze specjalistami. Zadzwoń lub napisz, a wspólnie dopasujemy rozwiązania, które wpiszą się w Twój budżet na wideo marketing.